Altun İlaçlama | Sağlığınız İçin Profesyonel Çözümler > Lağım Faresi ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Lağım Faresi ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

lagımfaresi

Lağım faresi çeşitleri günümüzde sıklıkla pek çok yaşam alanında yer alır. Uzun süredir lağım faresi ilaçları ile gündelik yaşam alanlarından uzak tutulur.

Lağım faresi çeşitleri ile gündelik yaşamda karşılaşmak mümkündür. Fakat pek çok kişi için lağım fareleri ile karşılaşmak korkunç bir durumdur. Özelliklede hijyenik koşullar açısından lağım fareleri oldukça büyük bir risk taşımaktadırlar. Çünkü genel olarak bakıldığında lağım fareleri tahmini olarak 45 yakın hastalığı çevresine saçar.

lagim faresi hakkinda bilgi

Genel olarak bakıldığında lağım farelerin çeşitleri adları bulunuyor. Halk dilinde lağım fareleri; kahve rengi sıçan ya da Norveç sıçanı olarak adlandırılır. Bilimsel adı ise; rattus norvegicus olarak bilinir. Günümüzde lağım faresi türleri uzun yapıları ile ön planda yer alırlar. Lağım fareleri yaklaşık olarak 180 ile 250 mm uzunluklarına sahiptirler. Genellikle topumda dışkı çeşitleri kendilerini belli ederler. Ayrıca yaklaşık olarak 5 – 6 yıl boyunca üreme olanaklarına sahiptirler.

Biyolojisi

Ergin lağım faresi kuyruğu hariç 18-26 cm boyunda ve 200 – 700 gr ağırlığındadır. Küt burunlu, küçük kulak ve gözlere sahip, kaba tüyleri kahverengi siyah karın bölgesi gri beyaz arası bir renktedir. Lağım fareleri daha çok kanalizasyon sistemi, binaların bodrum ve alt katları ile depolarda, bina dışında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yuva yaparlar. Erginlerin dışkıları iki ucu küt kapsül şeklinde ve 20 mm kadar uzunlukta olabilir. 2-5 ayda ergin hale gelir, bir yıl yaşarlar. Farelerin gebelikleri 3 hafta sürer. Bir keresinde 7-8 yavru doğurur ve yılda 3-6 döl verebilirler. Güçlü koku ve işitme duyularına sahiptirler. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilir, 15 metre yükseklikten atlayabilirler. Kemirmeyi severler ve en çok elektrik kablolarını kemirdiği için de sık sık yangınlara sebep olurlar. Lağım Faresi ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Lağım Faresi Davranışları

Fare ve sıçanlar genellikle sevilmez ve kimse bu zararlıları ev veya işyerinde görmek istemez. Kemirgenler dış alanda her türlü ortamda yaşar ve iç alanlara herhangi bir zamanda girebilirler ancak bu durum daha çok sonbaharda gerçekleşir. Bunun sebebi havaların soğuması değil, lağım farelerinin dış alandaki besin kaynaklarının tükenmesi ve yeni kaynak arayışlarıdır. Sıçanlar mükemmel tırmanıcılardır ve Lağım aralarından, havalandırmalardan, kablo yuvalarından, kanalizasyondan, bacalardan ve garajlardan binalara giriş yapabilmektedirler.

Lağım Faresi Yaşam Alanları Lağım Faresi ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Fareler için yaşam alanları genel olarak bellidir. Lağım faresi yaşam alanları olarak ilk önce toprak altları ön planda yer alır. Çünkü lağım fareleri toprak altlarından; toprak ürünlerini ile beslenir. Ekili ya da dikili alanlar için lağım fareleri ideal yaşam alanlarıdır. Çiftçiler için bu yüzden lağım fareleri oldukça yüksek risk taşır.

Lağım fareleri ayrıca bodrum alanları gibi karanlık ve kullanılmayan alanlarda da yaşayabilirler. Özelliklede bodrum alanlarında çeşitli besinler saklanıyor ise; bodrumlar lağım fareleri için ideal bir yaşam yeri olurlar.

Genel olarak şehir merkezlerinde de lağım farelerinin yaşam alanları; kanalizasyon yerleridir. Halk dilinde sıklıkla lağım fareleri olarak adlandırılmasının temel nedeni de kanalizasyonlarda yaşamalarıdır.

Lağım Faresi Mücadele İpuçları

Periyodik Kaliteli İlaçlama servislerinin lağım farelerini de kapsadığını, kış dönemlerinde verilen servislerde kemirgen izi araştırıldığını ve gerekli koruyucu önlemlerin alındığını unutmayınız. Lağım faresi istilasına karşı korunmanın en iyi yolları, minimum barınacak alan sağlamak ve iç mekana girebilecekleri tüm delik ve açıklıkları kapatmakta. Delikleri doldurmada çelik yün veya kablo kullanılmazsa, kolaylıkla yeniden kemirebilirler.

Fare ilaçlama ile mücadele edemiyorsanız hemen bizi arayıp bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

Kesin çözüm için, Kaliteli İlaçlama gibi profesyonel böcek ve fare ilaçlama servisine müracaat etmek, hem zaman kaybını, hem de daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.

Kaliteli böcek İlaçlama gibi profesyonel uygulayıcı firmalar tarafından çeşitli yöntemlerle mücadele edilebilir.

Lağım faresi hakkında daha deteylı bilgi için : Lağım Faresi

 

Yazar :
HEMEN ARA Whatsapp