Altun İlaçlama | Sağlığınız İçin Profesyonel Çözümler > Kulağa Kaçan ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Kulağa Kaçan ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

kulağakaçan

Kulağa kaçan böcek Biyolojisi Kulağa Kaçan ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Evlerde yarık ve çatılarda saklanır ve genellikle geceleri dolaşır. Bitki artıkları, ölü hayvan ve böceklerin parçaları ile beslenirler. Seri hareket ederler.
Böcek ilaçlama servisimizi arayarak, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kulağa kaçanlar çevremizde sıkça gördüğümüz bir türdür. Gündüzleri taşlar, ağaç kabukları, yaprak döküntüleri altında saklanır. Gece ortaya çıkar. 18 mm boyunda, ince uzun vücutlu, kahverengi bir böcek. Arka tarafında kıskaçları vardır. İyi koşar ve uçar. Sebze ve meyvelere zarar verir. Çeşitleri: 900 kadar türü vardır.

Kulağa kaçan nedir ?

Kulağakaçanlar (Dermaptera) takımından, vücudunun sonunda kıskaçları bulunan bir böcek. İnce uzun vücudu, parlak sarı kahverengidir. Ön kanatları küçük ve derimsi yapıdadır. Damarlı ve saydam olan arka kanatları büyük ve yarım daire şeklindedir. Kullanılmadıkları zaman boyuna ve enine katlanarak ön kanatlarının altına gizlenirler. Nadir hallerde, gizlenmek için kulağa kaçtıklarından bu adı almışlardır. Bazı yörelerimizde, saçkıran, diye tanınır. Petek gözleri iyi gelişmiş, ipliksi antenli böceklerdir. Erkeklerin kıskaçları kıvrık, dişilerinki düzdür. Kıskaçlar zehirsiz ve güçsüzdür. Hayvanı ve nebati (bitkisel) besinlerle beslenirler. Gündüzleri taşlar, yapraklar ve ağaç kabukları altında gizlenir, gece faaliyete geçerler.

Evlere girer, meyve ve tohum yiyerek bahçelere zarar verirler. Çiçeklerin üreme organlarını ve renkli yapraklarını kemirirler. Şeftali meyvelerine düşkündürler. Hızlı koşar ve uçarlar. 900 kadar türü vardır.

Kulağa Kaçan Türleri Kulağa Kaçan ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Kingdom : Animalia
Phylum : Arthropoda
Subphylum : Hexapoda
Class : Insecta
Subclass : Pterygota
Infraclass : Neoptera
Order : Dermaptera
Family : Forficulidae

Kulağa kaçan böceği problemlerinizde böcek ilaçlama servisimizi arayabilir, bilgi ve destek alabilirsiniz.

Yazar :
HEMEN ARA Whatsapp