Bit ile ilgili bilinmesi gerekenler

bit

Bit Biyolojisi

Bit ile ilgili bilinmesi gerekenler

Çok küçük sarı renkte 2-5 mm boyunda dış parazittir. Memelilerin ve insanların vücudunda kanlarını günde 2-3 kez emerek yaşarlar. Erişkinler uzun süre gıdasız yaşayabilir. Baş, vücut ve kasık biti şeklinde çeşidi vardır.
Saç ve çamaşırlara yumurtasını (sirkesini) kuvvetlice yapıştırır. Kasık biti kasık arasında deri içine girip yerleşir.Yaşanılan ortamdaki eşya ve kişinin şahsi eşyası ile de yayılırlar. Ev içi ve okul gibi toplu yaşama alanları da kolay bit yayılma yerleridir. Kış ve temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda sıkça görülür.

Bit Isırığı Belirtileri

Bitlerin ısırdığı yerlerde şiddetli kaşıntı olur.Deri koyu esmerleşir, leke ve papuller oluşur. Buralarda bakteriler yerleşirse fronkülosis impetigo gibi enjeksiyonlar oluşur. Tifüs ve hummalar gibi önemli hastalıkların da etkenidir.

ideal Bir Bitlenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 -Tek uygulama ile kısa sürede etki göstermeli.
-Güzel kokulu, saçları dolaştırmayan, taramayı zorlaştırmayan, etrafa bulaşmayan, boyalı ve permalı saçlarda problem yaratmayan özelliklere sahip olmalı.
-Kalıcı etkisiyle bitlerin saça tekrar yerleşmesini engellemeli.
-Sadece bitleri değil,sirkeleri de yok etmeli.
-Kullanıcı tarafından iyi tolere edilmeli, yan etkileri olmamalı.
-Kullanıcıya toksik etkisi olmamalı

Bit Hastalıkları

Bitler insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırabilir. Bu hastalıkları kapmamak için düzenli olarak ilaçlama işlemleri yapılmalıdır.  Aksi takdirde bit hastalıklarına maruz kalınabilir. Bit kaynaklı (epidemic) tifüs geniş alanlarda yaygın olmamakla birlikte bu hastalık aşağıdaki durumların yaşandığı olay ve alanlarda görülebilir.

  • Sivil kargaşa
  • Kronik yoksulluk
  • İklim
  • Kıyafetlerin yıkanması ile alakalı durumlar
  • Doğal ya da insan kaynaklı afetler
  • Sosyal gümrük
  • Sosyal karışıklık
  • Savaş zamanı
  • Sağlıksız hapishaneler Bit ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bit Tedavisi Ne ile Yapılmalıdır ?

Bugüne kadar pek çok yolu kullanarak insanoğlu bitle mücadele etmeye çalışmıştır. Kötü kokulu gaz ve kimi zehirli maddeler içeren ilaçlar bunlardan bazılarıdır. Daha çok çocuklarda rastlandığı için tedavinin çocuklar için güvenli, yüksek oranda etkili, sadece bitleri değil yumurtalarını da öldüren bir bit ilacı ile yapılması gerekir.

Daha fazla bilgi için haşere ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

Yazar :
HEMEN ARA Whatsapp