Altun İlaçlama | Sağlığınız İçin Profesyonel Çözümler > Ağaç kurdu ile ilgili bilinmesi gerekenler

Ağaç kurdu ile ilgili bilinmesi gerekenler

agackurdu

Ağaç kurdu ile ilgili bilinmesi gerekenler

Biyolojisi 

Ağaç kurtları eski ahşap eşyalara, mobilyalara ve parkelere, tahtalara kapılara, pencerelere ve mobilyaların ağaç bölümlerine, aksamlarına, parçaların birleşim yerlerine yerleşirler ve sonrasında bu bölgelerde oyuklar açarak ilerlerler, kendilerine yol açarlar. Bu sırada yedikleri, kemirdikleri ağacın tozları ve talaşları kemirdikleri eşyanın etrafına dökülür. Bu durum çoğu zaman açıkça gözlemlenebilmektedir. Kimi zaman geceleri sessiz ortamlarda delik açarlarken sesleri duyulabilir. Mobilya böceği ( ağaç kurdu ) rengi kahverengidir ve toplu iğne başı büyüklüğündedir denilebilir.

Özellikle mobilyaların döşeme ve içindeki dolgu maddeleri (kamış, saman, ot, sünger vb.) arasında yuva yaparlar . Kumaşı aşındırır, deler yapratır.Bu arada ölen mobilya böcekleri mobilyanın etrafına dökülürler.

Mücadele Yöntemleri 

Mücadele Yöntemleri ,Mobilya ve ahşap içine nüfuz edecek şekilde özel formülasyon ve karışımlarla ağaç kurdu ilaçlama uygulaması yapılarak kontrol altına alınmalıdırlar. Bir çok kez ilaçlama uygulamasını ikinci defa yapmak gerekebilir. Ağaç kurdu ilaçlama yapılması için özel formülize edilmiş ilaçlarla yuvaları bulunup ağaç kurdu ilaçlama çalışması yapılmalıdır.Ağaç kurtları bulundukları mobilya ve ahşap malzemelerin altına pisliklerini bırakırlar. Bu pislikler gözlemlenerek hangi mobilyada ağaç kurdu böceği olduğu anlaşılabilir. Bu yöntem herkes tarafından kullanılabilir. Ağaç kurdu ile ilgili bilinmesi gerekenler

Ağaç Kurdu- Tahta Kurdu – Mobilya Böceği – Tahta Böceği – Ağaç Böceği

HAKKINDA MERAK EDİLEN KONULAR – SORULAR VE CEVAPLARI

Mobilya böceğinin biyolojisi nasıldır?
Ağaç kurdu ahşap eşyaların içinde oyuklar açarak ilerleyen ve bu yolla beslenen eşyalara ve insanlara zarar veren bir haşeredir.

Ağaç kurtları nasıl ürerler?
Ağaç kurdu yumurta bırakarak üremesini sürdürmektedir..

Ahşap kurdu nerelerde yaşar?
Tahta kurtları ( mobilya böcekleri ) sıcak ve nemli mekanlardan hoşlanırlar. Tahta eşya ve mobilyaların içi tahta kurdu için bulunmaz yaşam alanlarıdır.

Ağaç kurdu ne yer ne içer ?
Ağaç kurdu ahşap zeminler ve ahşap mobilyaları yiyerek yaşamlarını sürdürürler.

Kafiyenin dile dolanması, gün boyunca evinizin her yanına saklanan, geceleri de kanınızla ziyafet çeken, altı bacaklı ufak haşereler olan tahta kurularına karşı duyulan korkuyu azaltmamaktadır.

Mobilya böceği, boyu yarım santimetreden (cm) fazla büyümeyen, kızıl-kahverengi bir haşeredir. Tahta kuruları, kanınızı emerken akmasını sağlamak için pıhtılaşmayı önleyici bir madde ( Anticoagulan -antikoagülanlar )ile birlikte, onlar iş başındayken sizin bunu algılamanızı engelleyen, anestetik bir madde enjekte ederler.

Tahta kurusu ısırıklarının tedavisi genellikle kendi kendinize atabileceğiniz adımları içerir, ancak daha ağır durumlarda hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Tahta kurularının günümüze kadar insanlara hastalık yaydığı duyulmamıştır. Bundan başka, batılı ülkelerde, öncelikli olarak dış ülkelere olan seyahatlerin artması ve zararlı kontrolü uygulamalarının değişmesi sebebiyle bir yükseliş yaşanmaktadır.

Tahta kurusunun halk arasında bilinen diğer isimleri de şöyledir :

Mobilya böceği, tahta kurusu, ağaç kurdu, ahşap kurdu.

Yazar :
HEMEN ARA Whatsapp