Altun ilaçlama » Haşereler » Karınca ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Karınca ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Karınca Biyolojisi

Karınca ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

2-6 mm büyüklüğünde siyahtan kahverengiye, kırmızıdan siyaha kadar renklerde bir çok karınca türü vardır.
Süpürgelikler ile çatlaklarda, deliklerde, saksı içlerinde yuvalanırlar. Koloniler halinde yaşarlar.

“Salmonellosis ve staphilacoc enfeksiyonlarına sebep olurlar.”

Kontrol Önlemleri

Karınca ilaçlamada, karıncaların yürüyüş rotalarını izleyip yuvaları bulunmalı ve burada tedbir alınmalıdır. Piyasadaki hazır pestisitler ve yemler kullanılabilir fakat popülasyon tam olarak hedef alınmadığı için başarı şansı azdır. Profesyonel uygulayıcıya başvurulmalıdır.
Karınca, küçük yapılı böcekler olup en kalabalık koloniye sahip canlılardır.
Genellikle yuvalarını toprağın dibine, ağaç kabukları altına, taş ve kaya altlarına olmak üzere birçok alana yaparlar.
Karıncalar yuvalarını genellikle çok derin kısımlarına yapar ve bazen metrelerce yerin dip kısmında bulunan karınca yuvası binlerce odacıktan oluşur. Karıncalar yaşadığı yere, beslenmesine ve türüne bağlı olarak çok farklı boylara ve yapılara sahip böceklerdir. Dünyanın en çalışkan canlılarıdır. Aynı zamanda en kalabalık koloni karıncalarda bulunur. Bir koloni içinde bazen binlerce hatta milyonlarca karınca bulunabilir. Aynı koloni içinde yaşayan karıncaların her birinin kendisine göre ayrı bir görevi vardır.

Örneğin: Bazı karıncalar köle, bazıları çöpçü karınca, bazıları işçi karınca, bazıları savaşçı karınca, bazıları böcekçi karınca, bazıları bekçi karınca ve bazıları da kraliçe karıncalardır.
Dünyada sıcak iklimin görüldüğü her yerde karınca canlısına rastlamak mümkündür. Karıncalar yaz aylarında ve sıcak mevsimlerde oldukça fazla çalışırlar. Günün 16 saatine yakın bir zamanını çalışarak geçiren karıncalar geceleri 5 – 8 saat boyunca dinlenir.
Çok küçük yapılı olan bu böceklerin dünyada 10.000’lerce türü bulunur. Genellikle boyları 1 – 3cm arası değişen bu böcekleri daha büyük olanları da bulunabilir. Karınca ile ilgili Bilinmesi Gerekenler
Karıncaların rengi türlerine bağlı olarak değişir. Genellikle yaşadıkları ortamın rengi ile alakalı bir renge sahip olurlar.

Karınca Türleri 

Bu bakımdan her renge sahip karıncaya rastlamak mümkündür. En çok görülen renkler kızıl, kırmızı, siyah, sarımtırak karıncalardır.
Karıncalarda üreme ve yumurta bırakma sadece kraliçe karıncanın görevidir. Her fırsat bulduğunda yumurta bırakır. Bu karınca kesinlikle dış ortama çıkmaz, bunlar sadece yuvada bekler ve diğer karıncalar tarafından beslenir. Karıncalar çok güçlü böceklerdir. Kendi vücut ağırlığının 50 katı kadar ağırlığındaki besinleri dahi kaldırıp yuvasına taşıyabilir. Karıncalar beslenmesinde hem bitkisel besinleri kullanır hem de hayvansal besinleri kullanır. Bu bakımdan önüne çıkan her türlü organik besini yuvasına taşırlar.
Karınca böceğinde kanat sistemi yoktur bu böceklerin 8 adet ayağı bulunur. Karıncaların baş kısmında 1 çit antenleri bulunur. Bu antenleri sayesinde besinlerini bulurlar ve kendi aralarında iletişimini sağlarlar.
Karıncalar insanları ısırır fakat sokmaz veya zehirlemez. Fakat bazen insan vücudunda gezindikleri zaman insanda alerjiye sebep olabilirler.

Karıncalar Ne Yerler?

Genellikle bu böcekler insanların besinlerine zarar verir. Doğal ortamda özellikle ekinlere dadanan bu böcekler ekinlerin tanelerini kemirerek yer ve tahıl ve hububat maddelerini yuvalarına taşıyarak bunlara zarar verir. Karıncalar ev ortamına genellikle duvarlarda buldukları yarık, çatlak ve duvar açıklığından evin içine girer. Evde karınca var ise hemen önlemini almak gerekir. Ev ortamında en çok mutfak ve kiler kısmında bulunan karıncalar buradaki besin kaynaklarına zarar

Makaleyi Oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yazar :
HEMEN ARA Whatsapp